Vuoden orimattilalainen on Anneli Toivonen

Vuoden 2025 orimattilalaiseksi on valittu Anneli Toivonen. Hän on tehnyt pitkän ja merkittävän työn uimataidon ja uinnin edistämiseksi Orimattilassa. Toivosen avustuksella moni orimattilalainen lapsi ja aikuinenkin on oppinut uimataidon. Hän sai tunnustuksen arvokkaasta työstään myös viime helmikuussa Päijät-Hämeen Liikunta ja Urheilu ry:n urheilugaalassa.

Ehdotuksissa Toivonen sai kiitosta myös siitä, että hän on uimaopetuksen lisäksi järjestänyt muutakin toimintaa, kuten leirejä ja teemasynttäreitä.

Vuoden kaupunkilainen valittiin jälleen viime vuosien malliin. Kaupunkilaiset saivat ehdottaa palkinnon saajia ja raati valitsi kaupunkilaisilta tulleista esityksistä neljä ehdokasta, joista asukkaat saivat äänestää omaa suosikkiaan. Ääniä annettiin 585 ja Anneli Toivonen sai äänistä 32,5 prosenttia.

Vuoden kaupunkilainen julkistettiin ja palkittiin Orimattilan joulukauden avauksessa 29.11.

© Orimattila 2025 creative-crue logo