Orimattilan kaupunki järjestää tonttikampanjan Hennan ja Metsärinteen alueilla. Kampanja on voimassa 1.4.–30.6.2026, ja sen aikana tontin voi ostaa hintaan 500 euroa. Kampanja koskee vain myytäviä tontteja, ei vuokratontteja. Metsärinteen alueella myynnissä tarjoushintaan ovat omakotitontit ja Hennassa kaikki tontit.
Henna on Orimattilan tulevaisuuden asumisen ja työpaikkojen alue hyvien liikenneyhteyksien äärellä. Hennan rautatieasema avattiin vuonna 2017 ja kerran tunnissa pääset asemalta z-junalla 53 minuutissa Helsinkiin ja 13 minuutissa Lahteen. Hennassa omakotitonttien koot vaihtelevat noin 400–800 neliömetrin välillä, ja normaalihinta on 22 euroa/m².
Arolan Metsärinteen alue sijaitsee noin kilometrin päässä keskustan eteläpuolella. Metsärinteen omakotialue on aurinkoista kaakkoon viettävää, metsäistä rinnemaastoa. Alue laajenee jatkuvasti ja sieltä on nopeat yhteydet sekä Lahden että Helsingin suuntaan. Metsärinteessä tonttien koot ovat noin 800–1900 neliömetriä, ja normaalihinta on 20 euroa/m².
Kampanjan ehtojen mukaan rakentaminen tontille on oltava valmis 31.12.2028 mennessä. Mikäli rakentaminen ei valmistu määräaikaan mennessä eikä käyttöönottokatselmusta ole suoritettu, ostaja sitoutuu maksamaan tontista kaupunginvaltuuston päättämän listahinnan, josta vähennetään aiemmin maksettu 500 euroa.
Tarkemmat tiedot alueista ja kampanjaehdoista löytyvät Orimattilan kaupungin verkkosivuilta.
