Koulukuljetusten reittisuunnittelun ongelmien ratkomista jatketaan yhdessä palveluntuottajan kanssa – tilanne pyritään saamaan kuntoon mahdollisimman nopeasti 

Sivistyspalvelut ja palveluntuottaja ovat tehneet koko ajan tiivistä yhteistyötä koulukuljetusten reititysten ongelmien ratkaisemiseksi. Torstaina 14.8. järjestettiin palaveri, jossa keskusteltiin reittisuunnittelun ongelmien syistä, nykytilanteesta ja vaikeuksista, jotka täytyy ratkaista, jotta reittisuunnittelu voi edetä mahdollisimman nopeasti.

Palveluntuottajan mukaan reitit oli suunniteltu kesäkuussa annettujen lähtötietojen avulla. Lukuvuoden ensimmäisten päivien aikana lähtötietoihin tuli kuitenkin huomattava määrä muutoksia. Muutosten vuoksi reitit piti suunnitella uudelleen. Muutostarpeita on havaittu koulun alettua jatkuvasti lisää. Torstaihin mennessä palveluntuottajalle oli saapunut 344 sähköpostiviestiä. Muutosrivejä oli 233. Tyypillisimmät muutokset ovat liittyneet noutopaikkoihin, kalenteriaikoihin (koulun alkaminen ja päättyminen) ja uusiin oppilaisiin.

Palveluntuottajalle ovat muutostarpeita ilmoittaneet niin koulut, huoltajat kuin liikennöitsijätkin. Monelta taholta tulleet ilmoitukset ovat vaikeuttaneet ja viivästyttäneet reittisuunnittelua, koska lähtötietojen muuttaminen vaikuttaa koko reitin aikatauluihin.

Neuvottelujen jälkeen pidettiin koulujen rehtoreiden tai kuljetusvastaavien kanssa palaveri, jossa sovittiin seuraavista toimenpiteistä:

  • Koulut toimittivat palveluntuottajalle ajantasaiset oppilastiedot ja huoltajatiedot torstaina klo 16:een mennessä.
  • Viikolla 34 koulut toimittavat palveluntuottajalle päivittäin klo 12 tilannekatsauksen eli koontitiedot kuljetushaasteista. Käytäntöä jatketaan ensi viikon jälkeen tarpeen mukaan.
  • Koulut minimoivat muutokset kuljetusaikatauluihin. Lukujärjestysmuutoksia tai muita kuljetuksiin liittyviä muutoksia ei tehdä viikolla 34.

Näillä toimenpiteillä halutaan rauhoittaa reittisuunnittelutilanne, jotta kuljetukset saadaan mahdollisimman hyvälle mallille ensi viikon aikana.

Huoltaja voi hakea takautuvasti korvausta oppilaan kuljetuksesta aiheutuneista kustannuksista, jos oppilas on oikeutettu koulukuljetukseen eikä kaupunki ole voinut sitä järjestää. Kuljetusoppilaiden huoltajille annetaan Wilmassa ohjeet korvausten hakemisesta.

Lisätiedot: 
Esa Kähkönen, vs. sivistysjohtaja, esa.kahkonen(at)orimattila.fi, puh. 040 541 9082

© Orimattila 2026 creative-crue logo