Orimattilan kaupungintalo ulkoa syksyllä.

Kaupunginjohtajan talousarvioesitys julkaistu

Orimattilan kaupunginjohtaja Kalle Larsson julkaisi talousarvioesityksensä keskiviikkona 29.10. Kaupungin talouden iso kuva on tulevina vuosina haastava, mutta talousarvioesitys ei sisällä veronkorotuksia vuodelle 2026.

Ilman talousarvion sisältävää poikkeuksellista ja kertaluonteista kiinteistökauppaa, jossa terveysaseman kiinteistö myydään Orimattilan Yrityskiinteistöt Oy:lle, vuoden 2026 talousarvio olisi yli kaksi miljoonaa euroa alijäämäinen. Kiinteistökaupan toteutuessa talousarvio on n. 1,8 miljoonaa euroa ylijäämäinen. Suunnitelmavuosina alijäämää on kertymässä vuonna 2027 n. 3 miljoonaa euroa ja vuonna 2028 n. 2,5 miljoonaa euroa.

”Talouden iso kuva on vakava, eikä sitä ole syytä silotella”, kaupunginjohtaja Kalle Larsson sanoo.

Verotulot ja valtionosuudet eivät nykyisellään kata palveluvalikoimaa ja tilakantaa, vaikka edellisellä valtuustokaudella palveluverkkoa tarkasteltiin kriittisesti, organisaatiota uudistettiin ja henkilötyövuosia vähennettiin kymmeniä. Myös valmisteilla oleva valtionosuusuudistus näyttäisi huonontavan Orimattilankin asemaa entisestään.

”Emme voi rakentaa sen varaan, että valtiolta tuleva rahoitus kasvaa. On viisaampaa nojata omaan tekemiseen, kasvuun ja vaikuttavuuteen”, Larsson toteaa.

Kylien palveluverkkoon ei ole lähitulevaisuudessa tarpeen tehdä muutoksia, mutta kaupungin keskustan alueen palveluverkon suhteen on tehtävä ratkaisuja tämän valtuustokauden aikana. Kaupunginjohtajan talousarvioesitys ei ota kantaa, lähdetäänkö ratkaisuja tekemään peruskorjausten vai uudisrakentamisen linjalla, vaan molempia vaihtoehtoja valmistellaan vuoden 2026 aikana päätöksentekoon. Talousarvion investointiohjelma sisältää vuosille 2028 ja 2029 yhteensä 20 miljoonan euron määrärahan tulevaan palveluverkkoratkaisuun.

Tulevaisuuteen katsotaan luottavaisena

Vaikka kaupungin taloudellinen tilanne on haastava, Larsson muistuttaa, että tulevaisuuteen on perusteltua katsoa luottavaisesti.  Kaupungissa on vahva osaaminen, sitoutunut henkilöstö ja elinvoimaisia yrityksiä sekä käynnissä hankkeita, joilla on todellinen potentiaali vahvistaa tulopohjaa ja nostaa katetta pysyvämmin. Vuotta 2026 Larsson kuvaa ratkaisujen etsimisen vuotena, jossa sovitaan yhteinen suunta, jotta Orimattilan asema on tulevaisuudessa vahvempi.

”Ratkaisut eivät synny yhdessä yössä, mutta ne syntyvät, kun keskustelua käydään kunnioittavasti ja tietoon nojaten.”

Koko talousarviokirja löytyy tästä linkistä.

Lisätietoja:

Kaupunginjohtaja Kalle Larsson, kalle.larsson@orimattila.fi, 0400 695 679

© Orimattila 2025 creative-crue logo